Przeskocz do treści

4. Marzec

Po drugie tretio: znajdź miejsce do systematycznego rysowania:
nr 3 - praca zawodowa

Oprócz szkoły i szkoleń, szukałem kolejnego obszaru do rysowania... może w pracy?

Hmmm… rysować u mnie w pracy? Pracuję jako inżynier w zakładzie przemysłowym. Posługuję się systemami informatycznymi, dokumentacjami technicznymi, oficjalnymi pismami. Mój sposób rysowania nijak tu nie pasuje. Powiedzą, że zwariowałem, że odbiło mi… Takie myśli wędrowały mi po głowie.

Ale w końcu zdecydowałem się! Systematycznie uczestniczę w naradach technicznych. Mam swoją działkę odpowiedzialności, ale mówię mało, więc mam dużo czasu na słuchanie. Na takich spotkaniach zacząłem więc rysować notatki wizualne. Dzięki temu potrafię się skupić na bieżącym temacie, jestem uważny, myśli mi nie uciekają i mogę szybko wrócić do każdego tematu w razie potrzeby.

Pewnego dnia przed naradą usiadł obok mnie dyrektor i dopadły mnie wątpliwości – rysować czy nie? Rozważałem: Co on pomyśli? A jak powie, że się wygłupiam? Szybko podjąłem decyzję – robię swoje i się nie przejmuję. W połowie spotkania dyrektor szepnął do mnie: „Adam, jestem pod wrażeniem, wyślij mi to jak skończysz, a oprawię sobie w ramkę i powieszę w gabinecie”. Oczywiście żartował z tą ramką, ale później powiedział, że podoba mu się to co robię. Inni patrzą z zaciekawieniem i nikt jeszcze nie powiedział, że mi odbiło.

Przykładowe szkicnotki ze spotkań: lewa wykonana ołówkiem, a prawa cienkopisami

    

Oprócz spotkań, w pracy są problemy do pokonania wyzwania do rozwiązania 😉 i to w przemysłowych ilościach! Myślenie wizualne w tym mi też pomaga. Siadam i rozrysowuję na kartce wszystkie sprawy z danego obszaru, zależności między nimi, powiązania i taki rysunek leży u mnie na biurku – jeden rzut oka i od razu ogarniam. TO NAPRAWDĘ DZIAŁA!

Nie dokończone ogarnięcie tematu 😉

Jak pisałem wcześniej, prowadzę czasem szkolenia, mam więc flipchart, który stoi u mnie w pokoju. No, ale nie może być tak, że kartka jest czysta i pusta 😉 Rysuję więc na niej to, co aktualnie jest ważnego w pracy, albo wizytówkę naszego działu lub promuję jakąś akcję. Niezmiennie przyciąga to wzrok wszystkich, którzy wchodzą do mnie i jest o czym rozmawiać.

Komunikacja wizualna za pomocą flipchartu

Porada: Wysłuchaj co ma „wewnętrzny głos” do powiedzenia, ale nie wierz we wszystko co mówi. Bądź odważny – z mojego doświadczenia wynika, że ludziom się to po prostu podoba. I nie martw się, jeżeli nie masz flipcharta w pokoju, albo nie chodzisz na narady. Może wcale nie masz swojego pokoju w pracy! Jestem przekonany, że jeżeli się rozejrzysz, to znajdziesz obszar, w którym będziesz mógł coś narysować.

Wniosek: W pracy zawodowej również można wykorzystać myślenie wizualne z rewelacyjnymi efektami.

<- miesiąc 3: luty           miesiąc 5: kwiecień ->