Przeskocz do treści

11. Październik

Po ósme: Chcesz osiągnąć dobry efekt? - Używaj odpowiednich narzędzi

Na szkoleniu zostałem zaopatrzony w trzy markery firmy Neuland NoOne®: czarny, szary i żółty – taki prezent od Ani na dzień dobry dla każdego uczestnika szkolenia. Więc nimi rysowałem, a na koniec Ania dotankowała je do pełna, żeby starczyło do domu 😉 Mi się nimi najlepiej rysuje na dużym formacie takim jak flipchart. Rodzina markerów Neuland jest używana przez większość profesjonalistów, są naprawdę wysokiej jakości.

Trudno jednak marekrem NoOne® narysować sketchnotkę na kartce papieru w formacie A4, bo mają za dużą końcówkę, więc ze względu na to, że akurat nie miałem nic innego pod ręką, sięgnąłem po ołówek. Rysuje się nim inaczej i inaczej też wygląda efekt końcowy. Przy Pozytywniku również używałem ołówka, a kolorowałem po prostu kredkami. Takie też były pierwsze notatki wizualne w pracy. Jest to opcja bardzo budżetowa i bezpieczna – kosztuje niewiele, nie brudzi rąk, łatwo można wymazać i nanieść poprawki. Zauważyłem tylko, że zajmuje więcej czasu…

Mimo że dobrze rysowało mi się ołówkiem, zdecydowałem, że będę również rysować cienkopisami. Zakupiłem UniPin Fine Line – mają różne grubości kreski. Końcówka jest jednak okrągła i nie uzyskałem takiego efektu jak chciałem – świetnie mi za to służą to pisania małych liter na notatkach. Zamówiłem więc cienkopisy ze ściętą końcówką Sakura Pigma Graphic 2 i 3  i to było to! Szybkość tworzenia sketchnotek gwałtownie wzrosła.

Moje przykładowe narzędzia do szkicnotek

Rysowanie na dużym formacie z okazji szkoleń w pracy zacząłem sprezentowanym Neulandem, lecz po pewnym czasie się wypisał… Zacząłem używać markery firmy Edding 383. Również jestem zadowolony z ich używania, wadą jest to, że nie można ich ponownie napełniać.

Idąc budżetowym tropem kupiłem zakreślacz Edding 345 w kolorze szarym (bo bez szarych cieni ani rusz!). Kolor mi się podoba, lecz niestety podczas pracy robią się zacieki…. dotyczy to chyba wszystkich zakreślaczy tekstu. Tutaj szare i kolorowe Neulandy są niezastąpione. A do szkicnotek zacząłem stosować pisaki pędzelkowe Koi Coloring Brush Pen – dają niesamowite możliwości regulowania grubością linii, nie robią zacieków i są w wielu różnych kolorach - ich wadą jest to, że nie można ich ponownie napełniać, tak jak Artmarkerów z Neulanda.

Moje przykładowe narzędzia do flipchartów

Wnioski: Zdecydowanie warto używać profesjonalnych narzędzi.

Porada: Zwróć uwagę, aby tusz w markerze i cienkopisie był na bazie wody, ponieważ inne mogą przebijać na drugą stronę kartki. Wybierz ściętą lub pędzelkową końcówkę, wtedy uzyskasz ciekawszy efekt wizualny niż w końcówce okrągłej, którą z kolei pisze się dobrze małe litery.

<- miesiąc 10: wrzesień         miesiąc 12: listopad ->